Niedobór magnezu...

Oglądasz wersję archiwalną tematu "Niedobór magnezu..." z forum www.marfanforum.pl/

smuklaewa - 2008-10-01, 00:04

Właśnie wróciłam z labolatorium....szpitalnego .
Byłam sobie zrobic poziom magnezu ,sodu i potasu oraz wapnia i przy okazji INR-bo jakoś dziwnie się czułam cały dzień
Serce mi biło nierównomiernie,zarzuciło mną na spacerze i warga mi zdrętwiała...a jak wiadomo wszystkiego na niekorzystny barometr nie można zrzucac.....
Co się okazało ---poziom magnezu 0.7-czyli nisko....pozostałe elektrolity w normie Inr również w porządku 2,8....
Nie jem czekolady---dieta odchudzam się....
Fasola zagęszcza krew...wiec też nie zajadam się tym wiktuałem....i wszystko co obfituje w magnez u mnie odpada...tylko piłam muszyniankę z magnezem,ale już mam jej dośc i śą efekty...jak przestałam
Organizm człowieka zawiera około 1000 mmol (24 g) magnezu. W kościach zgromadzone jest 50% zawartości magnezu, w płynie wewnątrzkomórkowym 45%, w płynie zewnątrzkomórkowym 5%. Jest kofaktorem fosfataz, niezbędny do procesu translacji (syntezy białek), tworzenia rybosomów, syntezy kwasów nukleinowych, procesów detoksykacji i prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego. Magnez działa uspokajająco.

Prawidłowe stężenie magnezu w surowicy krwi waha się od 0,8 do 1 mmol/l. Magnez jest kationem płynu wewnątrzkomórkowego.

Jeżeli stężenie magnezu we krwi spadnie poniżej 0,6 mmol/l mówimy o hipomagnezemii.

Hipomagnezemia może być spowodowana:

- niedostateczną podażą magnezu w pokarmach;

- biegunkami, stanami zapalnymi jelit (niedostateczne wchłanianie magnezu z jelit do krwi;

-nadmierną utratą Mg z moczem, spowodowaną chorobami nerek, podawaniem niektórych leków, np. antybiotyków aminoglikozydowych, diuretyków (leków moczopędnych);utratą magnezu z potem (gorączka, obfite pocenie się latem) lub mlekiem (u matek karmiących).

Niedobór magnezu może przez dłuższy czas przebiegać bezobjawowo i jego rozpoznanie może być bardzo trudne.

Objawy niedoboru magnezu: nagłe zawroty głowy, nagłe utraty równowagi, drganie powiek, drętwienie kończyn, skurcze łydek w czasie snu (bolesne), wypadanie włosów, próchnica zębów, szybkie męczenie się podczas pracy fizycznej, bezsenność, bóle głowy, kołatanie serca, koszmary nocne, chęć do płaczu, depresja, wrażenie ociężałości, zaburzenia pamięci, niepokój. Niski poziom magnezu w ustroju sprzyja powstawaniu zawałów mięśnia sercowego i niemiarowości akcji serca.

Regularne i dłuższe zażywanie magnezu w dawce 500 mg dziennie powoduje spadek poziomu cholesterolu we krwi do normy już w ciągu miesiąca. Magnez zapobiega powstawaniu miażdżycy naczyń i kamicy nerkowej (chodzi tu o kamienie powstające ze szczawianu wapnia).

Magnez jest ważnym składnikiem budulcowym kości i zębów. Bierze udział w wielu reakcjach enzymatycznych, np. w cyklu Krebsa, powstawaniu AMP (adenozynomonofosforanu). Uczestniczy w kształtowaniu prawidłowej pobudliwości nerwowo-mięśniowej. Jest antagonistą wapnia.

W ziołach jest dużo magnezu, gdyż wchodzi on w skład zielonego barwnika – chlorofilu (każda cząsteczka chlorofilu zawiera centralnie umieszczony atom magnezu).

Spośród roślin leczniczych najwięcej magnezu zawierają: kozieradka, babka, pomidory, ogórecznik, glony, dziurawiec, fiołek polny, siemię lniane, lubczyk, mięta, nagietek, pokrzywa, szałwia.
Z pokarmów najwięcej magnezu zawierają: kakao 192-420 mg, czekolada 107-292 mg, migdały 225 mg, banany 31-42 mg, rodzynki 27-42 mg, suszone śliwki 54 mg, makaron 57 mg.
Dobrym źródłem magnezu jest dolomit (2 razy dziennie po 2 tabletki) oraz wody zdrojowe.
Preparaty magnezu stosowane są do leczenia i profilaktyki napięć przedmiesiączkowych, profilaktyki i leczenia rzucawki porodowej, profilaktyki przedwczesnych porodów, profilaktyki szczawianowej kamicy nerkowej. Przy niedoborze magnezu podawane leki antyarytmiczne stają się nieskuteczne.
Zalecane dawki profilaktyczne wynoszą 250-350 mg magnezu/dobę.

źródło:Państwowa Wyższa
Szkoła Zawodowa
w Krośnie

afadro - 2008-10-01, 09:23

Regularne i dłuższe zażywanie magnezu w dawce 500 mg dziennie powoduje spadek poziomu cholesterolu we krwi do normy już w ciągu miesiąca.


Ja biorę codziennie Magnezin, zawiera on 500mg magnezu, według wskazań kardiologa.
Naprawdę czuję się lepiej, serce ma mniej zaburzeń a ja mam więcej energii

gabriela - 2008-10-01, 09:27

Jest kofaktorem fosfataz, niezbędny do procesu translacji
????

Gosieńka - 2008-10-01, 10:43

Ja też codziennie łykam magnez z witaminą B6. Kardiolog mi kilka lat temu polecił o non stop kręciło mi się w głowie. Po magnezie już o wiele mniej aczkolwiek ostatnio znowu coś jest nie tak. Tym razem zwalam na pogodę.

asocko - 2008-10-01, 10:54

U Ciebie to ostatnio chyba tryb zycia odgrywa glowna role...

smuklaewa - 2008-10-01, 11:01

Ja też codziennie łykam magnez z witaminą B6.


Ile tabletek dziennie?

Gosieńka - 2008-10-01, 11:13

U Ciebie to ostatnio chyba tryb zycia odgrywa glowna role...
To też, ale to dopiero ostatnie kilka dni takich aktywnych było.

gabriela - 2008-10-01, 11:18

Też zażywammagnez z potasem Aspargin +-, dzięki temu nie mam kurczy łydek, i ja chyba też spokojniejsza Bo ileż można zjeść bananów? za którymi w dodatku się nie przepada, a od czekolady się tyje

jola75 - 2008-10-01, 13:54

A mnie sie kreci w glowie i czuje sie slaba ,wrecz pijana a to moze zbyt maly poziom magnesu .Bralam WMC tj. wapn, magnez, cynk, ale jak mi sie przypomnialo ,bo w szpitalu mi nie podali nic o braniu innych tabletek tylko o nasercowych .U lekarza mojego wcale sie nie skarzylam ,bo myslalam ze tak musi byc po operacji ,mowilam tylko ze jestem slaba i nikt mi nic nie proponowal.Ale teraz sprobuje brac regularnie mam tez magne B6 ,bo corki biora -czy brac po 2?

afadro - 2008-10-01, 14:40

Ja właśnie też czuję się strasznie słaba i kręci mi się w głowie, też myślałam że to tak ma być, nigdy nie skarżyłam się lekarzowi...jednak będąc u lekarza w poniedziałek powiedziałam mu o tej mojej słabości, uświadomił mnie, że to może być wina betablokera, dlatego zmienił mi bisocard na carvetrend...no zobaczymy czy się coś zmieni.
A magnez dostałam głównie dlatego, żeby zmniejszyć ilość dodatkowych zaburzeń serca.

smuklaewa - 2008-10-01, 15:04

magne B6 ,bo corki biora -czy brac po 2?


Bierz 2x2 dziennie....i jak zobaczysz poprawę to 2x1 już wystarczy...
Magnezu nie powinno się brac razem z wapniem...tak gdzieś wyczytałam...może ktoś się wypowie w tej kwesti bo nie mam pewności...

jola75 - 2008-10-01, 15:29

To WMC to jest z walmarku ,tak w aptece polecila pani .Dzieki Ewuniu za podpowiedz , ide zazyc

resa - 2008-10-01, 17:47

Jak czytam o łykaniu magnezu, potasu czy innego dziadostwa w tabletkach, to normalnie gotuje się we mnie ...

smuklaewa - 2008-10-01, 22:15

Jak czytam o łykaniu magnezu, potasu czy innego dziadostwa w tabletkach, to normalnie gotuje się we mnie ...


A czemu tak
Ja zażywając sterydy ...musiałam uzupełniac potas....bez potasu serce wariuje.
Tak samo z magnezem....po operacji serca są leki które wypłukują te minerały z organizmu i żadna ilośc pokarmu bez wspomagaczy tego nie uzupełni...zdażało się,że lądowałam w szpitalu pod kroplówką po zażyciu tabletki moczopędnej...nie zażywając kalipozu 2xdziennie...pytałam potem lekarza i mi powiedział ,że różne są reakcje..ja zażyłam tylko dwie tabletki furosemidu i mnie na sygnale wiezli choc wypiłam litr soku pomidorowego...i zjadłam kilo bananów.

resa - 2008-10-01, 23:28

Sterydy ? To takie błędne koło. Biorąc jakiekolwiek leki, czy przeciwbólowe, czy sterydy, w różnym stopniu hamują one aktywność najważniejszych enzymów regulacjących agregację płytek krwi, utrzymujących na prawidłowym poziomie przepływ krwi, wydzielanie wodorowęglanów i śluzu w błonie śluzowej żołądka. Regulują przepływ nerkowy, przez co wpływają na filtrację kłębkową i zwrotne wchłanianie sodu. Wszelkie leki indukują zaburzenia homeostazy nerkowej, przez co prowadzą do zatrzymania wody, sodu i do wzrostu jonów potasowych w surowicy krwi (hiperkaliemii). Szczególnie u osób predysponowanych np. z chorobami serca, mogą być przyczyną obrzęków, nasilenia niewydolności krążenia i nadciśnienia.
Np. przyjmowanie leków niesteroidowych leków przeciwzapalnych podwaja częstotliwość hospitalizacji chorych z zastoinową niewydolnością serca.
Owszem, przy operacjach uzupełnia się elektrolity, ale są to kroplówki, które omijają żołądek. Ja mam na myśli leki w tabletkach, kapsułkach, itp. itd. będące syntetycznymi specyfikami, a szczególnie ich osłonki. Łykając taką tabletkę na jedno pomagasz (choć tu też zastanowić się warto, czy faktycznie ?), na drugie szkodzisz.

Ja Ewo zażyłam kiedyś furosemid i wypuchła mi cała twarz. Hmmm ... gdybym zażywała dalej, to też by mnie na sygnale powieżli. Reakcje są różne, ale żaden lekarz nie mówi przepisując lek, co Cię może spotkać.

A serce wariuje nawet przy prawidłowym poziomie potasu i innych elektrolitów

Temat rzeka, ale powtórzę - suplementacja jest konieczna, wręcz niezbędna. Ale nie taka, jaką fundują nam niektóre firmy farmaceutyczne.

smuklaewa - 2008-10-01, 23:38

suplementacja jest konieczna, wręcz niezbędna. Ale nie taka, jaką fundują nam niektóre firmy farmaceutyczne.


To fakt...dlatego ja po moich różnorakich przeżyciach z lekarstwami i witaminkami...zawsze wybieram te najlepsze i sprawdzone...
Wczoraj w aptece mnie zapytała pani farmaceutka czy chcę magnez dobry i sprawdzony?czy tani...wybrałam ten pierwszy czyli magne B6

resa - 2008-10-02, 11:23

zawsze wybieram te najlepsze i sprawdzone...

Czyżby ?

Są firmy produkujące preparaty witaminowe na bazie tylko i włącznie naturalnej. Bez żadnych syntetycznych dodatków. Wszak są to produkty dość drogie, ale naprawdę warto je brać. Są to naprawdę biodostępne dla człowieka i sprawdzone preparaty, ponieważ zostały opracowane w oparciu o badania naukowe w zakresie zachowania zdrowia. Przykładem jest Absorbent C - naturalna witamina osadzona w drobno mielonych otrębach owsianych (same otręby to już bogate żródło minerałów) ....

Jak piszą "Daily Telegraph" i "Independent", badacze z Uniwersytetu Kopenhaskiego zrewidowali przeprowadzone na 230 tysiącach osób badania dotyczące przeciwutleniaczy i stwierdzili, iż nie znaleźli "żadnych przekonujących dowodów", że którykolwiek z suplementów przyczynił się do przedłużenia życia, niektóre natomiast "zwiększyły śmiertelność". Ostrzegają zatem, że zażywając przeciwutleniacze niszczymy naturalną odporność organizmu.
Według nich problem dotyczy jednak tylko sztucznych preparatów, a nie naturalnych witamin, występujących w owocach i warzywach. Antyoksydanty, w tym witaminy A, E, C, beta-karoten i selen, usuwają powstające w organizmie w drodze przemian metabolicznych wolne rodniki tlenu, wywołujące choroby. Jednak te sztuczne - zdaniem duńskich naukowców - powodują kłopoty z systemem odpornościowym (źródło: PAP).

Przykład następny:
..."- Wielu osobom brakuje chroniącej przed rakiem i zawałem witaminy D3, ale nie znaczy to, że muszą łykać tabletki. Wystarczy spędzać trochę czasu na słońcu, by organizm sam ją wyprodukował - powiedział "Wprost" prof. Michael Holick z Boston University, odkrywca aktywnej formy witaminy D. Z kolei prof. Witold Zatoński, szef Fundacji Promocja Zdrowia, uważa, że najcenniejsze składniki zawierają produkty naturalne.
- Najlepsze rozwiązanie to warzywa i owoce, które trzeba jeść pięć razy dziennie - przypomina. Witaminy w tabletkach - o ile okażą się wskazane - powinien przepisywać wyłącznie dobrze wykształcony lekarz. Znacznie skuteczniejsze od witamin w tabletkach są witaminy w naturze"

smuklaewa - 2008-10-02, 11:35

Tak więc jak dla mnie Twoja aptekarka może zachwalać sobie jakkolwiek chce i cokolwiek chce ...


Mnie chodziło jedynie o magnez ,a inne minerały dostarczają mi owoce i warzywa....a z tego co zrozumialam to magne B6 jest przebadany i dobry...

gabriela - 2008-10-02, 11:56

Witaminy w tabletkach - o ile okażą się wskazane - powinien przepisywać wyłącznie dobrze wykształcony lekarz.
Takie zalecenia są dobre dla zdrowych ludzi. Gdy się ma Zespół Marfana suplementacja diety jest niezbędna, jednak gdybym poszła po receptę do mojego lekarza, pewnie spadłby z krzesła On wie, i ja wiem - że dodatkowe witaminki oraz mikroelementy muszę zażywać także w tabletkach, bo sama dieta warzywno owocowa nie wystarczy.

resa - 2008-10-02, 12:27

Mnie chodziło jedynie o magnez

Bogatym źródłem magnezu jest np. czekolada, więc lepiej co jakis czs rozkoszować się jej kawałkiem, niż syntetyczną tabletką magnezu, która niszczy żołądek (nie tylko)

jola75 - 2008-10-02, 15:37

Co jeszcze jako suplementy zazywacie ?

resa - 2008-10-03, 10:04

Wcinam pomidory i zieloną pietruchę, hihi między innymi

smuklaewa - 2008-10-03, 10:30

Ja czytając ulotkę widzę same plusy...

Magne B6
Wskazania: Stwierdzony niedobór magnezu izolowany lub skojarzony. Profilaktyka niedoboru magnezu.

Opis działania: Preparat uzupełnia niedobory magnezu w organizmie. Magnez jest kationem niezbędnym do prawidłowego przebiegu wielu biochemicznych procesów w ustroju. Jego biologiczna rola polega na aktywacji szeregu enzymów. Magnez odgrywa istotną rolę w procesie skurczu mięśnia sercowego, wpływa na stan pobudliwości nerwowo-mięśniowej. Magnez wchłania się tylko częściowo z przewodu pokarmowego, głównie w jelicie cienkim, przy czym wielkość wchłaniania magnezu zależy od jego zawartości w pokarmach. Niedobór magnezu może powodować zaburzenia w układzie mięśniowym i ośrodkowym układzie nerwowym. Witamina B6 zwiększa wchłanianie magnezu z przewodu pokarmowego o 20-40%, ułatwia transport do komórek organizmu i utrzymuje jego wewnątrzkomórkowe zapasy na optymalnym poziomie. Synergiczne działanie obu składników preparatu Magne B6 ułatwia leczenie umiarkowanych niedoborów magnezu.

Przeciwwskazania: Ciężka niewydolność nerek (klirens kreatyniny mniejszy od 30 ml/min), bezmocz, alergia na lek, hipermagnezemia, blok przedsionkowo-komorowy.

Dawkowanie: W przypadku niedoboru magnezu u osób dorosłych preparat Magne B6 w postaci tabletek stosuje się następująco: od 3 do 6 tabletek w ciągu doby w 2-3 dawkach w czasie posiłku. Tabletki należy popić wodą. Leczenie należy przerwać po wyrównaniu niedoboru magnezu.

Skład: 1 tabletka powlekaną zawiera: mleczan magnezu dwuwodny 470 mg, co odpowiada 48 mg Mg (1,97 mmol) Chlorowodorek pirydoksyny (witamino B6) 5 mg
Postać: tabl.powl.
Producent: SANOFI SYNTHELABO SP.Z O.O

resa - 2008-10-03, 10:42

No to dalej:
substancje pomocnicze - m.in. guma arabska, karboksypolimetylen 934
otoczka – m.in. guma arabska, dwutlenek tytanu, talk, stearynian magnezu

Same nazwy mówią za siebie !

Ponadto magne B6 jest przeciwwskazany przy bloku przedsionkowo - komorowym. Czy którykolweik lekarz wykonuje przed jego przepisaniem stosowne badanie ? Dodam, że czasami samo ekg jest mało wystarczające.

smuklaewa - 2008-10-03, 10:49

Ja akurat nie mam bloku przedsionkowo-komorowego...serce mam przebadane na wszystkie możliwe strony .Jak mi się wyrówna poziom magnezu to będę naturalnie podtrzymywac jego podaż...i jak znów spadnie to sięgnę po tabletki...Nie znoszę jak serce moje wariuje...albo w głowie mi się zawraca...zastanawiam się co jest powodem tak niskich wyników tego pierwiastka w moim organizmie....nigdy nie miałam z tym problemów może sprawy hormonalne.

afadro - 2008-10-03, 10:53

wiadome jest, że najlepsze są minerały i witaminy zawarte w naszym jedzeniu...
ale jak ktoś ma niedobór to niestety trzeba się posiłkować tabletkami...
moja lekarka zawsze mi powtarza, że jeśli wszystkie wyniki są ok to nie trzeba się dowitaminizowywać.
ale odkąd pamiętam to polecała magnez właśnie z dodatkiem witaminy B6, która pomaga wchłonąć magnez...
Mnie kardiolog zaproponował Magnezin

Magnezin® stosowany jest w celach leczniczych i profilaktycznie.
* Leczniczo stosuje się go jako lek uzupełniający terapię w chorobach serca oraz skurczach mieśni i drętwieniu kończyn.
* Profilaktycznie lek znajduje zastosowanie w stanach zmęczenia, rozdrażnienia, stresu, w zaburzeniach snu, w bólach mięśni, a także w czasie długotrwałego stosowania leków moczopędnych, doustnych środków antykoncepcyjnych, podczas kuracji odchudzających oraz przy dużych wysiłkach fizycznych.

resa - 2008-10-03, 12:41

Ja akurat nie mam bloku przedsionkowo-komorowego...serce mam przebadane na wszystkie możliwe strony

A ja nie wiem, czy mam, bo holtera miałam przeszło dwa lata temu. Ciśnieniowego nie wykonano mi nigdy. W listopadzie przy mocnych skokach ciśnienia (rozkurczowe na 140), na które nie działał przepisany wcześniej dorażnie przy arytmiach propranolol, ani kaptropil, niestety odmówiono mi przyjęcia na oddział kardiologeczny w celu diagnostyki nadciśnienia. Bo ciśnienie w momencie pomiaru na izbie przyjęć było w normie. Ale - po lekach, bo trudno nie ratować się samemu łykając przepisany dorażnie propranolol. Gdydby było 180/140 to byłabym przebadana. hehe ... w poradni bez żadnych badań oprócz ekg przepisano betabloker, który teraz jest w koszu ! Przynajmniej serce mi nie staje.

smuklaewa - 2008-10-03, 17:09

przepisano betabloker, który teraz jest w koszu ! Przynajmniej serce mi nie staje.
Ja bez betalocu który zażywam już ponad 4 lata ani rusz... mam bardzo szybkie tętno około 90 w spoczynku...a po zażyciu 65 uderzeń..

jola75 - 2008-10-03, 20:04

A ja zadnego holtera nie mialam robionego ,moje corki tak -niby nic im jeszcze nie wykazalo zwiazanego z marfanem

smuklaewa - 2008-10-03, 20:32

Jola ...ja przed operacją miałam serce jak dzwon...holter rewelacyjny...zero szmeru ,który jest charakterystyczny dla wad w ZM...tylko echo ...przypadkowe wykazało u mnie tętniaka...nie miałam najmniejszych objawów...poszłam na operację z uśmiechem na ustach ,bo nie miałam świadomości,że to taka ciężka i niebezpieczna operacja...
Teraz jest innaczej...miewam arytmię dlatego te częste kontrole...i sam fakt zażywania dożywotnich leków...przeciwzakrzepowy i betabloker...

asocko - 2008-10-03, 20:55

To znaczy, ze klopoty z sercem sa skutkiem operacji?? Te leki bierzesz oslonowo?

jola75 - 2008-10-03, 21:18

Ja wiem ,ze moje dziewczynki maja narazie ok serca ,ale mysle ,ze do czasu ,bo wszystkie inne objawy wskazuja marfana.Zreszta ja tez nie mialam wczesniej jakis problemow z sercem,ale teraz juz wiem ,ze ten nasz marfan jest taki zdradliwy i z czasem nas niszczy ...

smuklaewa - 2008-10-03, 21:18

Przeciwzakrzepowy ze względu na sztuczną zastawkę..
Betabloker czyli ja akurat betaloc to lek antyrytmiczny...bo po operacji moje serce jest osłabione...mam bajpasa,trochę większą lewą komorę i stąd te kontrole...
Ja nie miałam nigdy problemów z sercem..tzn męczliwości ,czy jakiejkolwiek arytmi...tylko przypadek sprawił ,że wykryto u mnie tętniaka...Przed operacją miałam powiększoną lewą komorę i to dośc znacznie...lecz nie odczuwałam żadnych objawów...

[ Dodano: 2008-10-05, 00:31 ]

Ken Ya - Progressive World
2007-08-03 - Trance Mix Mission 118
Armin van Buuren Presents A State Of Trance 260 (03-08-06)
Gudowski - Carrot Fields [Pure Substance Records]
  • idz do podstrony;664
  • cesja mieszkania a podatek
  • wozki widlowy sprzedarz
  • darmowe symbiany do sciagniecia
  • fc barcelona cat
  • filmiki MTV do pobrania
  • Diablo 2 Lord of Destruction codes
  • animales vertebrados
  • sthil chain
  • Baza tematów z for dyskusyjnych - Index